اطلاعاتی در مورد پیمان ناتو

این پیمان یک پیمان نظامی – سیاسی به شمار می آید. در ماده پنجم از این پیمان ذکر شده است که: حمله نظامی به یکی از کشورهای عضو به معنی حمله به تمام این کشور هاست. این پیمان در ۲۵ فروردین سال ۱۳۲۸ (۴ آپریل سال ۱۹۴۹) در  واشنگتن آمریکا تهیه و تصویب شد و امسال ۶۰ سالگی آنرا گرامی داشتند !! درواقع هدف اولیه و اصلی اون نگرانی از خطر شوروی سابق ذکر شده است.

ناتو در سالهای اولیه بیشتر یک پیمان سیاسی بوده و هیچ استفاده و عملی نداشت تا اینکه در جریان جنگ کره (۱۹۵۰) برای اولین بار مورد توجه قرار گرفت. از اهداف اولیه این پیمان اینگونه یاد می کنند که ” آمریکا باشد ! روسیه خارج شود ! آلمان متوقف گردد !”

مقر ناتو ابتدا در فرانسه قرار داشت و لی بعد از اعتراض ژنراد دوگل در سال ۱۹۶۶ به عملکرد سیطره طلبانه آمریکا ، مقر ناتو به بروکسل منتقل شد.

با فروریختن دیوار برلین در سال ۱۹۸۹ ناتو توانست مرز های سیاسی خود را تا حوضه بالکان گسترش دهد و به دشمنان بالقوه در شرق خود نزدیک تر شود ولی اولین حرکت اساسی و بسیار مهم ناتو رو می توان به فعالیت آن بعد از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر مربوط کرد که ناتو تجدید ساختار پیدا کرد و برای عملیات در افغانستان و عراق تجهیز شد. درواقع این تحرکات همان اصل پنجم این پیمان بود که برای اولین بار مورد استفاده قرار گرفت !

ناتو در یازدهم سپتامبر برای اقدام اولیه، دو عملیات برزگ را ترتیب داد که یکی از راه دریا بود و هدف آن متوقف کردن حرکت تروریست ها از طریق محور های دریایی ذکر شده است.

ناتو با تشکیل نیروهایی بین الملی، متشکل از کشورهای عضو و با رای گیری از اعضا اقدام به پیاده سازی نیرو در افغانستان کرد. همین سناریو نیز در باره عراق صورت گرفت که البته پشت پرده های سیاسی آن بسیار بسیار تاثیر گذار بوده و از این جهت بود که این پیمان را پیمانی سیاسی نیز می نامیم .منبع: http://askdefai.blogfa.com/
کدبازان>